In Memory and Honor ...

themed image
   
 
   

What's new?

 

Please visit our Encyclicals link for past archived Encyclicals and Communications from our Holy Metropolis.

 


  Archbishop of the Greek Orthodox Archdiocese of North and South America

April 1, 1959 - July 29, 1996

Ordained to the Priesthood in 1940
Ordained as Bishop of Melita in 1954
Enthroned as Archbishop on April 1, 1959
Reposed on April 10, 2005


His Eminence Metropolitan Silas
Date of Election:
September 13, 1960
Date of Consecration: October 9, 1960
 
Fell Asleep in the Lord: December 12, 2000

His Grace, Bishop Silas of Amphipolis was elected as the first Bishop of the Diocese of New Jersey and in 1979, was elevated by the Ecumenical Patriarchate of Constantinople to Titular Metropolitan of New Jersey. His Excellency, Metropolitan Silas continued his service to the Diocese as its spiritual leader until his elevation by the Ecumenical Patriarchate as Metropolitan of Saranta Ekklesion and his retirement in 1996.

 

His Grace Bishop George of New Jersey

 

 

Consecration as Bishop of Komanon: June 13, 1998

Election as Bishop of New Jersey: March 13, 1999

 

Fell Asleep in the Lord: November 22, 1999